Grade 6 year map

Grade 6 · Unit 4 · 5 days

L16 · Unit rates

ProblemsVersion

Extra Set

Grade 6 · Unit 4 · L16 · Version A · 8E55

Unit rates

Name ________________

Date ________________

  1. 1.

    A pack of 5 markers costs $12.35. What is the unit price per marker?

  2. 2.

    A pack of 10 markers costs $23.4. What is the unit price per marker?

  3. 3.

    A pack of 4 markers costs $7.96. What is the unit price per marker?

  4. 4.

    A pack of 6 markers costs $8.58. What is the unit price per marker?

  5. 5.

    A pack of 5 markers costs $10.35. Luis needs 10 markers. How much will that cost at the same unit price?

  6. 6.

    A pack of 10 markers costs $19. Theo needs 30 markers. How much will that cost at the same unit price?

  7. 7.

    A pack of 10 markers costs $22.9. Owen needs 30 markers. How much will that cost at the same unit price?

  8. 8.

    A pack of 10 markers costs $21.8. Theo needs 40 markers. How much will that cost at the same unit price?

  9. 9.

    A pack of 8 markers costs $9.92. Nora needs 16 markers. How much will that cost at the same unit price?

  10. 10.

    A pack of 4 markers costs $9.28. Luis needs 12 markers. How much will that cost at the same unit price?

  11. 11.
    Think

    Jonah divided 10 ÷ 11.3 instead of price ÷ count for a 10-pack that costs $11.3. What is the unit price per marker?

  12. 12.
    Think

    Priya divided 10 ÷ 20.5 instead of price ÷ count for a 10-pack that costs $20.5. What is the unit price per marker?

Original extra practice. Keys are computed from the items, not guessed.