Extra Set
Grade 6 · Unit 4 · L16 · Version A · 8E55
Unit rates
Name ________________
Date ________________
Period ________________
- 1.
A pack of 5 markers costs $12.35. What is the unit price per marker?
- 2.
A pack of 10 markers costs $23.4. What is the unit price per marker?
- 3.
A pack of 4 markers costs $7.96. What is the unit price per marker?
- 4.
A pack of 6 markers costs $8.58. What is the unit price per marker?
- 5.
A pack of 5 markers costs $10.35. Luis needs 10 markers. How much will that cost at the same unit price?
- 6.
A pack of 10 markers costs $19. Theo needs 30 markers. How much will that cost at the same unit price?
- 7.
A pack of 10 markers costs $22.9. Owen needs 30 markers. How much will that cost at the same unit price?
- 8.
A pack of 10 markers costs $21.8. Theo needs 40 markers. How much will that cost at the same unit price?
- 9.
A pack of 8 markers costs $9.92. Nora needs 16 markers. How much will that cost at the same unit price?
- 10.
A pack of 4 markers costs $9.28. Luis needs 12 markers. How much will that cost at the same unit price?
- 11.Think
Jonah divided 10 ÷ 11.3 instead of price ÷ count for a 10-pack that costs $11.3. What is the unit price per marker?
- 12.Think
Priya divided 10 ÷ 20.5 instead of price ÷ count for a 10-pack that costs $20.5. What is the unit price per marker?
Original extra practice. Keys are computed from the items, not guessed.