Extra Set
Grade 7 · Unit 1 · L0 · Version A · D3ED
First five days
Name ________________
Date ________________
Period ________________
- 1.
Complete the equivalent ratio: 2 : 5 = 8 : ?
A B 2 5 8 ? - 2.
A pack of 8 markers costs $16.64. What is the unit price per marker?
- 3.
Sam has 6 red marbles and 6 blue marbles. Write the ratio of red to blue in simplest form.
- 4.
In Grace’s class, 7 students walk and 6 students bike. What is the part-to-whole ratio of walkers to the class, in simplest form?
- 5.
Are the ratios 3 : 6 and 9 : 18 equivalent? Write a complete answer — Malik will compare with a partner.
- 6.
A pack of 10 markers costs $17.9. Theo needs 30 markers. How much will that cost at the same unit price?
- 7.
Priya has 6 red marbles and 4 blue marbles. Write the ratio of red to blue in simplest form. Write a complete answer — Nora will compare with a partner.
- 8.
In Theo’s class, 7 students walk and 5 students bike. What is the part-to-whole ratio of walkers to the class, in simplest form? Write a complete answer — Owen will compare with a partner.
- 9.
Are the ratios 3 : 3 and 6 : 6 equivalent? Write a complete answer — Mei will compare with a partner.
- 10.
A pack of 5 markers costs $6.05. Sam needs 25 markers. How much will that cost at the same unit price?
- 11.Think
Mei tried this problem:
Priya has 2 red marbles and 7 blue marbles. Write the ratio of red to blue in simplest form.
Mei wrote 4 : 7. That is not correct. What is the right answer? - 12.Think
Sam tried this problem:
In Nora’s class, 5 students walk and 3 students bike. What is the part-to-whole ratio of walkers to the class, in simplest form?
Sam wrote 10 : 8. That is not correct. What is the right answer?
Original extra practice. Keys are computed from the items, not guessed.