Extra Set
Grade 7 · Unit 1 · Prep · Version A · 89C3
Equivalent ratios and unit rates
Name ________________
Date ________________
Period ________________
- 1.
Complete the equivalent ratio: 3 : 8 = 12 : ?
A B 3 8 12 ? - 2.
A pack of 10 markers costs $23.8. What is the unit price per marker?
- 3.
Elena has 9 red marbles and 2 blue marbles. Write the ratio of red to blue in simplest form.
- 4.
In Sam’s class, 2 students walk and 6 students bike. What is the part-to-whole ratio of walkers to the class, in simplest form?
- 5.
Complete the equivalent ratio: 7 : 4 = 42 : ? Then Theo needs 5 of that amount. What is the total they need?
A B 7 4 42 ? - 6.
A pack of 8 markers costs $7.6. Ava needs 16 markers. How much will that cost at the same unit price?
- 7.
Malik has 8 red marbles and 8 blue marbles. Write the ratio of red to blue in simplest form. Write a complete answer — Nora will compare with a partner.
- 8.
In Owen’s class, 7 students walk and 7 students bike. What is the part-to-whole ratio of walkers to the class, in simplest form? Write a complete answer — Sam will compare with a partner.
- 9.
Are the ratios 6 : 7 and 12 : 14 equivalent? Write a complete answer — Priya will compare with a partner.
- 10.
A pack of 6 markers costs $7.5. Grace needs 30 markers. How much will that cost at the same unit price?
- 11.Think
Jonah tried this problem:
Sam has 9 red marbles and 8 blue marbles. Write the ratio of red to blue in simplest form.
Jonah wrote -9 : 8. That is not correct. What is the right answer? - 12.Think
Jonah tried this problem:
In Owen’s class, 5 students walk and 7 students bike. What is the part-to-whole ratio of walkers to the class, in simplest form?
Jonah wrote 6 : 12. That is not correct. What is the right answer?
Original extra practice. Keys are computed from the items, not guessed.